Z wizytą na ASP w Warszawie – Wydział Wzornictwa Przemysłowego

Kilka dni temu odwiedziłem Wydział Wzornictwa Przemysłowego na warszawskim ASP w celu zobaczenia wspaniałych drukarek 3d jakie mają do dyspozycji studenci oraz osoby zainteresowane drukiem 3D.

Zostały mi przestawione dwie imponujące maszyny.

Objet EDEN 250 to drukarka wykorzystująca technologię PolyJet polegającą na dodawaniu kolejnych warstw polimeru do gotowego modelu na podstawie wgranego pliku CAD-3D utwardzanych światłem UV. To wspaniała technologia o imponującej precyzji (16 mikronów czyli 0,016mm). Pozwala na wydrukowanie bardzo dokładnych elementów w jednym kolorze. Do wykonania bardziej skomplikowanych kształtów (zwłaszcza gdy model jest wąski na dole a szeroki na górze) posiłkuje się materiałem podporowym (dlatego na zdjęciu możecie zobaczyć dwa kartridże z ładunkiem – to te niebieskie baniaki z uchwytem). To wielkie szare urządzenie z dwoma czarnymi kołnierzami, szybą i wycieraczką służy do usuwania zbędnych nadwyżek materiału strumieniem wody pod wysokim ciśnieniem.

Druga drukarka Z Corporation Spectrum Z510 działa na zasadzie spajania kolejno nakładanych warstw proszku gipsowego przy pomocy spoiwa. Z jej pomocą można wydrukować duże modele (350 x 250 x 200 mm) w krótkim czasie. Ciekawą cechą tego urządzenia jest możliwość drukowania w pełnej gamie kolorów. Efekt wydruku można zobaczyć na zdjęciu z domem. Kolor niestety ma słabe nasycenie, co więcej jego odcienie zmieniają się w zależności pod jakim kątem wytwarzana była powierzchnia barwiona (powierzchnie pionowe mają inny odcień niż ukośne). Wykorzystywane są trzy kolorowe barwniki (jak w druku na zwykłej atramentówce) jednak nie ma koloru czarnego.

Miałem możliwość zobaczenia wydruków z obu maszyn i mogę stwierdzić, że ich zastosowanie jest zupełnie odmienne. Z Objet można uzyskać precyzyjne ruchome części (na zdjęciach zestaw zębatek i łańcuch rowerowy). Wydrukowane elementy są bardzo twarde i trwałe. Doskonale sprawdzą się w roli części zamiennych lub elementów maszyn. Kolejne warstwy są w zasadzie nierozróżnialne gołym okiem – modele wydają się lite. Drukarka od Z Corporation wytwarza elementy o fakturze figurki z gipsu. Bezpośrednio po wyjęciu z maszyny są bardzo kruche. Do ich utwardzania stosuje się żywicę epoksydową (ten proces trwa od 1 do 3 dni). Efekt pracy maszyny po szlifowaniu i malowaniu wygląda naprawdę świetnie. Malowanie proszkowe wygląda znacznie lepiej niż druk w kolorze. Wszystkie pojazdy, łodzie, a nawet model miksera w poniższej galerii zostały zaprojektowane przez studentów i wykonane na tej maszynie. Uwierzcie mi, na żywo prezentują się jeszcze lepiej niż na zdjęciach.

Ceny wydruków dla osób z zewnątrz są moim zdaniem niestety dość wysokie – za wydruk wielkości samochodów w galerii będziecie musieli zapłacić około 2000 zł. Są to jednak wydruki profesjonalnej jakości i wysokiej precyzji, nieosiągalnej jeszcze na drukarkach domowych.

Laboratorium Wydruków 3D możecie znaleźć przy ulicy Myśliwieckiej 8 (chociaż najłatwiej wejść od strony ul. Józefa Hoene-Wrońskiego).

Odwiedźcie stronę internetową druk 3d.

Poprzedni w kategorii Nowa lepsza drukarka Solidoodle 3
Następny Drukowanie z ceramiki

O Autorze

Leszek
Leszek 82 postów

Leszek Rakowski – entuzjasta nowych technologii oraz redaktor naczelny. Absolwent Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Działający w branży druku 3d od 2010 roku. Właściciel firmy Alpha Leonis.

Zobacz inne artykuły

Zamawanie wydruków 0 Komentarzy

Shapeways

Shapeways.com jest serwisem, który integruje środowisko projektantów sprzedających piękne modele 3d oraz konsumentów, którzy mogą zamówić sobie te modele wydrukowane z wielu fajnych materiałów. Zobaczcie.

Zamawanie wydruków 0 Komentarzy

Ozdoby świąteczne

Materialination jako pierwsi w Polsce wystawili wydrukowane w 3d ozdoby świąteczne na sprzedaż. Odwiedźcie Butik Materialination i zobaczcie. Jeśli jesteście technologicznymi maniakami na Waszej choince nie może zabraknąć takiej ozdoby.

Zamawanie wydruków 0 Komentarzy

Studio CNW – Chmielna 20, Warszawa

Zupełnie przypadkiem odkryłem dzisiaj bardzo przyjemny punkt gdzie wykonywane są wydruki 3D w Warszawie. Przechodząc Chmielną napotkałem reklamowy potykacz z wyszczególnieniem, że punkt oprócz nadruków na koszulkach i produkcji materiałów