Drukarki 3d na CES 2013

CES 2013 to ogromne targi elektroniki użytkowej, na których co roku jesteśmy świadkami premier wielu ciekawych nowych technologii. Ostatnio powstaje coraz więcej drukarek dostępnych dla konsumentów chcących zacząć swoją przygodę z produkcją w domu nie wydając przy tym astronomicznych ilości pieniędzy.

Zobaczcie, jakie najciekawsze rzeczy z zakresu druku 3d można było na nich znaleźć.

3D systems

3D Systems ogłosił na targach CES drukarkę nowej generacji – Cubify.

Wprowadzono wiele ulepszeń względem poprzedniej wersji. Drukarka jest zachwalana jako “Najlepsze doświadczenie druku 3d oraz więcej zabawy”. Cubify dzięki swoim aplikacjom i akcesoriom chce sprawić aby aby druk 3d był dostępny dla wszystkich. Nowa drukarka oczywiście drukuje szybciej i ciszej. W ogóle same bajery.

Obsługiwane materiały to już tradycyjnie dla tego segmentu: PLA i ABS. 3D Systems oferuje 16 różnych kolorów w tych swoich dziwacznych kasetkach (moją uwagę zwróciły dwa kolory świecące w ciemności – szpan).

Na koniec najważniejsze: gdzie? i za ile? Kupić można tu. Nowa drukarka trafi do sprzedaży 21 stycznia. Cena: 1.399 dolarów. Za dodatkowe 100 baksów (Cube Print Pack) firma dorzuci trzy dodatkowe kasetki i soft do projektowania (normalnie takie przyjemności kosztują u nich 189 dolarów).

Filmik dla tych co i tak nie czytają tego co piszę:

Nie zapominajmy, że mała Cubify ma też dużego brata – Cubify, który drukuje w 3 kolorach równocześnie i ma obszar wydruku wielkości piłki do koszykówki.

Afinia

Afinia znana z drukarek “UP!” zaprezentowała aktualizację oprogramowania, która pozwala osiągnąć rozdzielczość druku rzędu 150 mikronów. Na ich stronie taką drukarkę, czyli H-Series 3D można kupić za 1.499 dolarów .


FormLabs

Mająca swoje początki na Kickstarterze drukarka od FormLabs odróżnia się wykorzystaniem procesu zwanego stereolitografią do wytwarzania obiektów o szczegółach i gładkości nie osiągalnej najpopularniejszych drukarek po prostu topiących tworzywo.

FormLabs ogłosił, że rozpocznie wysyłki Form1 do pierwszych fundatorów z Kickstartera w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

Tak pięknie wytwarza ta drukarka:

Wywiad:

MakerBot

MakerBot jest chyba najbardziej znanym producentem drukarkek 3D. Na CES pokazał nową drukarkę Replicator 2X.

To ulepszona wersja Replicatora 2, który ukazał się jesienią ubiegłego roku (pisałem tutaj), oferuje dwukolorowy druk i wsparcie zarówno dla plastiku ABS jak i PLA. Zadziwia precyzja wydruku rzędu 100 mikronów.

Tak drukuje:

Stoisko:

Stratasys

Stratasys nie pokazał jeszcze co prawda drukarki dla przeciętnego konsumenta jednak jego drukarki (dotychczas wyłącznie przemysłowe) znacznie potaniały. Mojo (najtańsza drukarka w ofercie) kosztuje 10.000 dolarów. Trzeba przyznać, że efekty jej druku są prawdziwie profesjonalne i imponujące. Czekam na dalszy spadek cen.

Jak widzicie coraz więcej firm pojawia w branży, ceny idą w dół, a jakość w górę. Wygląda na to, że rok 2013 będzie kolejnym ekscytującym rokiem błyskawicznego rozwoju druku 3d.

Poprzedni w kategorii Nowa drukarka 3d na kickstarterze!
Następny Wspólna praca nad modelami 3d

O Autorze

Leszek
Leszek 82 postów

Leszek Rakowski – entuzjasta nowych technologii oraz redaktor naczelny. Absolwent Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Działający w branży druku 3d od 2010 roku. Właściciel firmy Alpha Leonis.

Zobacz inne artykuły

Targi 1Komentarzy

Targi technologii 3D w Lublinie

W dniach 23-25 listopada 2012 odbędą się TARGI 3D POLAND 2012! Miejsce: Centrum Targowo-Wystawiennicze przy ul. Dworcowej 11 w Lublinie. Organizatorami imprezy są Wschodni Klaster ICT oraz Targi Lublin S.A.

Targi 1Komentarzy

3D Printshow w Londynie

Niedawno było ciekawe wydarzenie związane z drukiem 3D. Targi 3D Printshow London 2012. Tylko popatrzcie na te wszystkie cuda: Wspaniałości!

Targi 0 Komentarzy

Targi Kariera Inżyniera

Już w sobotę na Stadionie Narodowym w Warszawie odbędą się Targi Kariera Inżyniera. Zobaczycie tam między innymi pokaz druku 3D, Oculus Rift. Organizator zapowiada też konkursy z nagrodami i inne