Open Hand Project – proteza dłoni z drukarki 3d

Temat protez wykonanych z wykorzystaniem druku 3d nurtuje mnie już od dłuższego czasu. Dzięki tej technologii rzeczy jeszcze kilka lat temu nieosiągalne dla przeciętnego człowieka ze względu na zaporową cenę, dziś stają się dostępne.

Niestety zdarza się, że ludzie w różnych nieszczęśliwych wypadkach tracą kończyny. Protezy wykonane z tworzyw przygotowane na miarę są bardzo drogie i często dość ograniczone w swojej funkcjonalności. Czy nie piękne byłoby aby takie elementy produkować na drukarce 3d? Właśnie w tym celu powstał Open Hand Project.

The Open Hand Project to zaawansowana proteza dłoni opracowana przez Joela Gibbarda z Wielkiej Brytanii. Jest sterowana komputerowo. Umożliwia poruszanie palcami i chwytanie przedmiotów. Może nie dorówna jak na razie zaawansowanym protezom medycznym ale jej funkcjonalność w wielu przypadkach będzie wystarczająca. Dzięki nie stosowaniu patentów i zastosowaniu druku 3d jej cena będzie z pewnością osiągalna dla przeciętnego człowieka czyli poniżej 3100 zł wg danych na stronie indiegogo i licząc przy dzisiejszym kursie dolara. Możliwe, że ta cena w przyszłości będzie jeszcze niższa.

Dla porównania – proteza polskiego producenta to koszt około 50 tysięcy złotych (wliczając wszystkie koszty poboczne). Jest to niższa cena niż ta, którą zapłacili byśmy za prostą trójpalczastą protezę oferowana przez firmę Ottobock i dużo niższa od i-Limb (proteza dłoni pięciopalczasta produkowana przez światowego lidera – TouchBionics), która kosztuje około 180 tyś złotych.

Jestem bardzo ciekaw jak dalej potoczą się losy tego projektu i życzę mu jak najlepiej. Wierzę, że takie inicjatywy mogą pomóc wielu ludziom i na prawdę zmienić ich życie.

Wspomóżcie tę inicjatywę!

Poprzedni w kategorii Fajny artykuł na Antywebie
Następny Wydrukowana pizza

O Autorze

Leszek
Leszek 82 postów

Leszek Rakowski – entuzjasta nowych technologii oraz redaktor naczelny. Absolwent Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Działający w branży druku 3d od 2010 roku. Właściciel firmy Alpha Leonis.

Zobacz inne artykuły

Inicjatywy 0 Komentarzy

O druku 3d na Antyweb.pl

“Druk 3D jest jednym z ważniejszych trendów ostatnich lat. Nie ulega wątpliwości, że ta technologia wciąż jest na początku swojej kariery. W przemyśle jest oczywiście obecna już od wielu lat

Modele 3d 0 Komentarzy

Protezy dla potrzebujących

Druk 3d może okazać się wybawieniem dla osób, które utraciły kończyny lub urodziły się z pewnego rodzaju niedoskonałościami. To najtańszy sposób by takie osoby mogły otrzymać sprawnie działającą protezę (niejednokrotnie

Inicjatywy 0 Komentarzy

Biznes inspiracje

Dzisiaj mam dla Was coś z tematyki biznesowej, która ostatnio interesuje coraz więcej osób (dostaję dużo ciekawych maili – formularz jest w zakładce kontakt). Druk 3d to ciekawy pomysł na