Open Hand Project – proteza dłoni z drukarki 3d

Temat protez wykonanych z wykorzystaniem druku 3d nurtuje mnie już od dłuższego czasu. Dzięki tej technologii rzeczy jeszcze kilka lat temu nieosiągalne dla przeciętnego człowieka ze względu na zaporową cenę, dziś stają się dostępne.

Niestety zdarza się, że ludzie w różnych nieszczęśliwych wypadkach tracą kończyny. Protezy wykonane z tworzyw przygotowane na miarę są bardzo drogie i często dość ograniczone w swojej funkcjonalności. Czy nie piękne byłoby aby takie elementy produkować na drukarce 3d? Właśnie w tym celu powstał Open Hand Project.

The Open Hand Project to zaawansowana proteza dłoni opracowana przez Joela Gibbarda z Wielkiej Brytanii. Jest sterowana komputerowo. Umożliwia poruszanie palcami i chwytanie przedmiotów. Może nie dorówna jak na razie zaawansowanym protezom medycznym ale jej funkcjonalność w wielu przypadkach będzie wystarczająca. Dzięki nie stosowaniu patentów i zastosowaniu druku 3d jej cena będzie z pewnością osiągalna dla przeciętnego człowieka czyli poniżej 3100 zł wg danych na stronie indiegogo i licząc przy dzisiejszym kursie dolara. Możliwe, że ta cena w przyszłości będzie jeszcze niższa.

Dla porównania – proteza polskiego producenta to koszt około 50 tysięcy złotych (wliczając wszystkie koszty poboczne). Jest to niższa cena niż ta, którą zapłacili byśmy za prostą trójpalczastą protezę oferowana przez firmę Ottobock i dużo niższa od i-Limb (proteza dłoni pięciopalczasta produkowana przez światowego lidera – TouchBionics), która kosztuje około 180 tyś złotych.

Jestem bardzo ciekaw jak dalej potoczą się losy tego projektu i życzę mu jak najlepiej. Wierzę, że takie inicjatywy mogą pomóc wielu ludziom i na prawdę zmienić ich życie.

Wspomóżcie tę inicjatywę!

Poprzedni w kategorii Fajny artykuł na Antywebie
Następny Wydrukowana pizza

O Autorze

Leszek
Leszek 82 postów

Leszek Rakowski – entuzjasta nowych technologii oraz redaktor naczelny. Absolwent Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Działający w branży druku 3d od 2010 roku. Właściciel firmy Alpha Leonis.

Zobacz inne artykuły

Inicjatywy 0 Komentarzy

Protezy dla potrzebujących

Od pewnego widzę, że druk 3d może stać się technologią dającą ciekawe możliwości osobom, które potrzebują protez. Zobaczcie ten projekt dłoni:

Wydarzenia 2 Komentarzy

Wideorelacja z 3d Printing Party

Panowie z Materialination zorganizowali w Kompany w Krakowie andrzejkową imprezę pasjonatów druku 3d. Można było zobaczyć trochę fajnego sprzętu oraz wydrukować swoją wróżbę andrzejkową. Przedstawiono 4 drukarki 3d. Dwie z

Wydarzenia 0 Komentarzy

Human Tech Art vol. 13

Miałem wczoraj przyjemność uczestniczyć w Human Tech Art odbywającym się na Hożej 51 w Warszawie. Scenę i serca słuchaczy zdobył Piotr Twardo z Monkeyfab prezentujący drukarkę Prime 3D. Druk 3d