Roller Printer na serwisie crowdfundingowym Indiegogo

Na serwisie crowdfundingowym Indiegogo wystartowała kampania finansowania nowej drukarki 3d  polskiego producenta opartej o konstrukcję delty.

Elementy drukarki Roller Printer zostały stworzone z wysoką precyzją i dbałością o estetykę. Nie ma tam plastikowych części mechanicznych, wszystkie podzespoły wykonano z aluminium na wysokiej klasy obrabiarkach. Wykorzystano także w konstrukcji mosiądz, stal nierdzewną, włókno węglowe i poliamid. Moim zdaniem to duży atut. Większość konstrukcji RepRap opartych jest na konstrukcji ze sklejki lub prętów gwintowanych. Lubię estetyczne maszyny, ta przypadła mi do gustu właśnie z tego względu. Obudowa ze stali nierdzewnej prezentuje się bardzo dobrze. Przy zamówieniu można wybrać obudowę polerowaną lub szczotkowaną. Urządzenie posiada również oświetlenie przestrzeni roboczej, którym możemy dowolnie sterować.

Drukarka posiada kinematykę delty – 3 wieże, płyta głowicy jest przymocowana do nich za pomocą ramion z włókna węglowego. Rozwiązanie znane chociażby z maszyn współrzędnościowych.

W Roller Printer podoba mi się zagospodarowanie przestrzeni wewnątrz konstrukcji, a w szczególności pojemnik na filament, który znajduje się w górnej części urządzenia. Pojemnik jest zamykany, co zabezpiecza naszą szpulę przez kurzem i innymi czynnikami zewnętrznymi. Wygląda to bardzo estetycznie.

Warto wspomnieć, że Roller Printer drukuje z wszystkich obecnie dostępnych materiałów:

– ABSu,

– PLA,

– Filamentu imitującego drewno,

– Filamentu gumowego,

– Nylonu.

Roller Printer ma też wyróżniać szybkość druku przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości. Producent deklaruje, że maszyna jest w stanie wydrukować gwizdek w 14 minut lub statuetkę sowy w mniej niż 2,5h. Czy to szybko? Oceńcie sami.

Jak większość drukarek 3d również Roller Printer nie potrzebuje ciągłego połączenia z komputerem, aby drukować. Wystarczy tylko kabel zasilający i plik na karcie microSD (a nie duże SD jak w innych konstrukcjach).

Urządzenie zostało zaprojektowane minimalistycznie, ale i praktycznie. Z przodu obudowy znajduje się jedynie wyświetlacz z pokrętłem i slot na karty microSD, czyli wszystko co niezbędne.

Z tyłu urządzenia znalazły  się natomiast:

– wyłącznik i gniazdo zasilania,

– przycisk reset,

– złącze USB,

– specjalne złącze do próbnika auto-poziomowania.

Roller Printer posiada stół grzewczy o mocy 150W, a do każdej drukarki dołączona jest specjalna nakładka firmy BuildTAK, zapewniająca optymalne przyleganie projektów do podłoża.

Roller Printer bazuje na oprogramowaniu open-source. Producent dodaje specjalny zestaw ustawień dla programu Slic3r zawierający ustawienia dla 4 najczęściej wykorzystywanych materiałów: ABSu, PLA, filamentu imitującego drewno oraz filamentu gumowego.

W przyszłości producent obiecuje update’y ustawień oraz uruchomienie forum posiadaczy drukarek.

Czy to wystarczy aby zainteresować klientów? Czy Roller Printer jest w stanie zaoferować coś więcej niż inne projekty, na które zbierane są fundusze? Na serwisach crowdfundingowych można znaleźć bardzo wiele projektów opartych o analogiczną konstrukcję: 1, 2, 3, 4, 5.

Wierzę jednak, że finansowanie projektu się uda. Należy wspierać nasze rodzime, polskie inicjatywy. Was również zachęcam do wspierania tego projektu.

Poprzedni w kategorii Targi 3D Show 2014 w Warszawie, Politechnika Warszawska
Następny Human Tech Art vol. 13

O Autorze

Leszek
Leszek 82 postów

Leszek Rakowski – entuzjasta nowych technologii oraz redaktor naczelny. Absolwent Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Działający w branży druku 3d od 2010 roku. Właściciel firmy Alpha Leonis.

Zobacz inne artykuły

Sprzęt i Drukarki 3d 1Komentarzy

3DGence ONE z wykorzystaniem w nowoczesnej medycynie

Firma 3DGence udostępniła swój flagowy produkt – drukarkę 3DGence ONE – w programie Sonda2. Pokazano, że druk 3D może znaleźć zastosowanie w nowoczesnej medycynie, a wydruki z niej pochodzące są

Oprogramowanie 0 Komentarzy

Wymarzony kontroler do AutoCada – poznajcie Leap Motion

Leap Motion to ciekawy kontroler, podobny nieco zasadą działania do kinecta od Microsoftu (jednak 100 razy dokładniejszy). Generalna zasada jest taka, że kamery umieszczone wewnątrz tego maleńkiego urządzenia tworzą trójwymiarowy

Sprzęt i Drukarki 3d 0 Komentarzy

Tania drukarka 3d do domu lub firmy

Jeśli szukacie taniej drukarki 3d i zastanawiacie się jaki model wybrać zachęcam do obejrzenia tej krótkiej prezentacji kilku popularnych i godnych uwagi modeli: