3DGence ONE z wykorzystaniem w nowoczesnej medycynie

Firma 3DGence udostępniła swój flagowy produkt – drukarkę 3DGence ONE – w programie Sonda2. Pokazano, że druk 3D może znaleźć zastosowanie w nowoczesnej medycynie, a wydruki z niej pochodzące są najbardziej precyzyjnym rozwiązaniem, gdy następuje konieczność wykonania uzupełnień w ciele pacjenta.
Architektura, edukacja, moda, reklama, ale przede wszystkim – medycyna. Druk 3D może być zastosowany w wielu obszarach, ograniczeniem jest jedynie wyobraźnia. Istnieje możliwość wykonania modelu z różnorodnych materiałów, odpowiadających konkretnemu zapotrzebowaniu.

3DGence ONE i ortodoncja

Medycyna, ale także stomatologia, ortodoncja i protetyka – w każdym obszarze drukarka 3D wspomoże proces leczenia pacjenta. Ważny jest także koszt wykonania modelu, który w przypadku druku 3D jest bardzo niski. Czas jego powstania zależy przede wszystkim od wielkości przedmiotu, który ma zostać wykonany, a także od samej drukarki.

Program Sonda2, wyemitowany 18 kwietnia 2016 roku w TVP2 skupił się na nowoczesnej medycynie i możliwościach, jakie daje druk 3D. Wymieniono szereg obszarów, w tym m.in. stoma-tologię, w której według wypowiadającej się ekspertki, nigdy nie było tak dokładnych implantów, które powstały dzięki wydruku szczęki z urządzenia takiego jak 3DGence ONE.

Cała procedura uzyskania modelu szczęki została pokazana i wytłumaczona – niewielki skaner wprowadzany jest do jamy ustnej. Uzyskując plik cyfrowy, na którym zapisany jest obraz szczęki, jesteśmy w stanie wydrukować nawet pojedynczy ząb. Dzięki wykorzystaniu drukarki 3D, możliwe jest wykonanie korony, mostów, czy uzupełnień, stosowanych w leczeniu stomatologicznym. To także ważne ułatwienie dla lekarzy – posiadając drukarkę 3D, można zaoszczędzić pieniądze, czas i miejsce, ponieważ obraz przedstawiający jamę ustną, zapisany na komputerze, jest znacznie wygodniejszy, niż gromadzenie odcisków szczęk pacjentów.

Nowa jakość w medycynie

Ekspertka opisująca zalety drukarki 3D na przykładzie 3DGence ONE zwróciła także uwagę na wszechstronne jej zastosowanie w medycynie. Możliwe jest wykorzystanie druku np. w przypadku uzupełnień kostnych, takich jak kości czaszki czy oczodołu. Skorzystać na tym mogą choćby ofiary wypadków, w których doszło do tak poważnego uszczerbku na zdrowiu, że konieczne jest uz-upełnienie czaszki – stosując wykonany z odpowiedniego materiału model 3D.

Stosowane w tym przypadku spersonalizowane rozwiązania, uzyskane z największą dokładnością dzięki drukarce 3D, są najlepszym możliwym sposobem poprawienia jakości życia pacjenta czy nawet uratowania jego zdrowia. Niekwestionowaną zaletą jest także niska cena wykonania takiego modelu.

Drukarka 3DGence ONE wyprodukowana została przez firmę 3DGence. Wyróżnia ją wiele opaten-towanych rozwiązań, jak choćby system PUSH, umożliwiający szybką wymianę głowic.
3DGence ONE posiada także autokalibrację i autokompensację, co odpowiada za świetną jakość wydruku w każdych warunkach. Współpracuje z większością filamentów dostępnych na rynku, dzięki czemu może znaleźć zastosowanie w wielu obszarach.

Sonda2 emitowana w TVP2 to popularnonaukowy program, będący kontynuacją kultowego w latach siedemdziesiątych cyklu. Porusza on tematy związane z nauką i edukacją, ukazując ich obecność w życiu codziennym.

 

 

 

Poprzedni w kategorii Drukarka 3DGence ONE w programie Sonda2
Następny Forum na temat druku 3d

O Autorze

Leszek
Leszek 82 postów

Leszek Rakowski – entuzjasta nowych technologii oraz redaktor naczelny. Absolwent Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Działający w branży druku 3d od 2010 roku. Właściciel firmy Alpha Leonis.

Zobacz inne artykuły

Sprzęt i Drukarki 3d 0 Komentarzy

Skanery 3D – co warto o nich wiedzieć?

Skanery 3D – co warto o nich wiedzieć? Od kilku lat we wszystkich mediach wiele się mówi o druku 3D oraz możliwościach, jakie technologia ta niesie ze sobą. Dużo mówi

Sprzęt i Drukarki 3d 3 Komentarzy

Zortrax rośnie szybciej od globalnego rynku druku 3D

Liczba sprzedanych drukarek 3D wzrośnie o 39% w 2017 r, a lokomotywami napędzającymi wzrost w tej branży będzie lotnictwo, medycyna i motoryzacja. Tak wynika z opublikowanego parę tygodni temu raportu

Sprzęt i Drukarki 3d 0 Komentarzy

Solidoodle 2

Solidoodle jest jedną z najtańszych dostępnych na rynku drukarek 3d. Materiałem wykorzystywanym do wykonywania wydruków jest szpula plastikowego drutu (filamentu PLA). Mimo przeciętnej jakości wydruku zasługuje na uwagę ze względu

  • Nastek

    Medycyna jest najlepszym przykładem tego, jak szybko prowadzone są badania naukowe. Brawo dla polskiej firmy 3DGence, że również się do tego przyczynia. Uważam że technologia 3D daje ogromne możliwości właśnie medycynie i z przyjemnością czyta się takie newsy.